S.S.S

Tehlikeli madde guvenlik danismani (TMGD): ifşa edecegi görev ve nitelikleri ADR/RID’in 1.8.3 uncu kisminda belirtilen ve Bakanlık tarafindan tehlikeli madde guvenlik danismani sertifikası düzenlenerek yetkilendirilen gerçek kişidir.

Yonetmelik; a) Karayolu ile yapilan tehlikeli madde tasimaciligini, tehlikeli maddeleri gonderenleri ve bu maddelerin alicilarini, tehlikeli maddeleri dolduran, yukleyen, bosaltan ve paketleyenleri, maksada uygun teknik ozelliklere sahip her turlu tasit ile tasima yapan tasimacilari, tehlikeli madde yuklu her turlu tasiti kullanan surucu ve operatorleri, isletmecileri ve bu faaliyetlerde kullanilan her turlu tasit, arac, gerec, paket ve benzerlerini, b) Turkiye sinirlari icerisindeki karayollari uzerinde yabanci plakali tasitlarla yapilan uluslararasi tasimalari, c) 11/6/2009 tarihli ve 27255 sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Karayolu Tasima Yonetmeligi kapsaminda yetki belgesi alma zorunlulugundan muaf olan ve kendi istigal konusu ile ilgili ozmal tasitlariyla tehlikeli madde tasimaciligi yapan veya yapacak kamu kurum ve kuruluslarini, d) Turk Silahli Kuvvetler (Jandarma Genel Komutanligi dahil) adina yapilan, ancak silahli kuvvetlerin dogrudan sorumlulugu veya danismanligi altinda olmayan, ticari yukleniciler tarafindan yapilan tehlikeli mal tasimaciligini, kapsar.

Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Tasinmasi Yonetmelik kapsamindaki faaliyetleri gerceklestiren isletmelerin,((a) Tehlikeli madde tasimaciligi surecinde yer alan ve bir takvim yili icerisinde net elli ton ve ustu miktarlarda islem yapan, gonderen, paketleyen, yukleyen, dolduran ve bosaltan olarak faaliyette bulunan isletmeler ile toplam arac tasima kapasitesi elli ton ve uzerinde olan tasimacilik isletmeleri b) Miktarina bakilmaksizin ADR Bolum 1.1.3.6.3’te yer alan tablodaki tasima kategorisi 0 (sifir) olan tehlikeli maddelerle istigal eden ve tehlikeli madde tasimaciligi surecinde yer alan, gonderen, paketleyen, yukleyen ve dolduran olarak faaliyette bulunan isletmeler 30 Haziran 2015 tarihinden sonra tehlikeli madde guvenlik danismani istihdam etmesi veya tehlikeli madde guvenlik danismanindan hizmet almasi zorunludur.

Tehlikeli Madde Guvenlik danismani Olabilmek İcin; a) universitelerin lisans bolumlerinden mezun olmak, b) Kacakcilik, dolandiricilik, dolanli iflas, sahtecilik, inanci kotuye kullanma, uyusturucu ve silah kacakciligi, kacak insan tasimaciligi veya ticareti, hirsizlik, rusvet suclarindan hurriyeti baglayici ceza ile hukumlu bulunmamak, c) Yetkili yangin sondurme egitim merkezlerinden uygulamali yangin sondurme egitimine katildigina dair alinan belgenin aslini ibraz etmek veya noter onayli suretini sunmak, d) Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani Egitimi Yetki Belgesi (TMGDEYB) sahibi egitim kuruluslarinda, tehlikeli madde guvenlik danismani egitimine katilarak, tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi tamamlama belgesini almak, Tehlikeli Madde Guvenlik Danismanligi Hakkinda Tebligi” kapsaminda acilacak sinavda basarili olmak gerekir .

Hayir, universitelerin Lisans bolumu mezunu olan herkes, Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani egitimine katilabilir, sinavda basarili oldugunda tehlikeli madde guvenlik danismani belgesi alabilir.

TMGD egitimleri; Tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi yetki belgesi (TMGDEYB) sahibi egitim kuruluslarinda, “Tehlikeli Madde Guvenlik Danismanligi Hakkinda Tebligi” kapsaminda yetkilendirilen tehlikeli madde guvenlik danismani egiticileri tarafindan, tehlikeli maddelerin tasinmasi konusundaki yururlukteki mevzuat, taraf oldugumuz uluslararasi anlasma ve sozlesmeler ile AB muktesebati duzenlemeleri esas alinarak verilir.

İl Belediye Baskanliklarina bagli İtfaiye Mudurlukleri, YOK’e bagli universitelerin duzenledigi kurslar ve Milli Egitim Mudurluklerinin temel yangin egitimi konusunda yetkilendirdigi ozel egitim kuruluslarinca yapilacak uygulamali yangin egitimleri sonucunda duzenlenecek “yangin egitim belgelerinin” gecerli sayilmaktadir. Uygulamada; TMGD Sinavinda basarili olan kisilerin TMGD Sertifikasi almak uzere Bakanliga yapacaklari basvuru sirasinda gecerli olan “uygulamali yangin sondurme egitimi sertifikasini” diger istenen belgelerle birlikte sunmalari gerekmektedir. Bu nedenle TMGD egitimlerine katilanlarin yukarida belirtilen kurum ve kuruluslarin birisinden uygulamali yangin sondurme egitimi sertifikasina sahip olmalarinda yarar bulunmaktadir. ONEMLI NOT: Yukaridaki belgelerin; Kamu Uygulama Merkezi otomasyon sistemi uzerinden yapilacak kayit icin, dijital/elektronik ortamda resim (jpg) dokumani olarak e-posta yoluyla kayit yaptirmak istediginiz TMGD Egitiminin son basvuru tarihi saat 16:00 ya kadar tarafimiza iletilmesi gerekmektedir.

ADR tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi asgari 49 ders saati olarak uygulanir. Egitim kuruluslari tarafindan duzenlenecek her bir egitim programinda en fazla 20 kursiyer bulunabilir. Egitimlerde her bir ders saatinin suresi 50 dakika olacak sekilde, gunluk ders programi 3 ders saatinden az, 7 ders saatinden fazla olamaz.

Uluslararasi Demiryollari Tasimalarina İliskin Sozlesmenin (COTIF) C ana eki olan Tehlikeli Esyalarin Demiryoluyla Uluslararasi Tasinmasina İliskin Yonetmelik (RID), Uluslararasi Denizcilik Tehlikeli Yukler Kodu( IMDG Kod) veya Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Tasinmasi Duzenlemeler (IATA DGR) kapsamindaki faaliyetlere iliskin olarak tehlikeli madde guvenlik danismani yetkisini de isteyen adaylar, ayrica bu modlar icin onar ders saati ilaveten egitim almalari gerekir.

TMGD Sınavları, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde (en az 60 gün önce ilan edilir), yılda en az iki kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılır. Bakanlık tarafından 2015 yılında 6 tane sınav düzenlenmektedir.

Sınav, test veya açık uçlu sorulardan oluşur.Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için 70 puan almak gerekir. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitmeni olmak için 80 puan almak ve Bakanlık tarafından istenen yabancı dil belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

TMGD sınavlarında başarısız olan adaylara, bir sonraki sınav döneminden itibaren takip eden 3 sınava girme hakkı tanınır. Bu sınavlarda da başarılı olamayanların TMGD eğitim programlarına yeniden katılmalarıgerekir. Sınavlara girilmediği takdirde sınav girme hakkı kullanılmış kabul edilir.

TMGD sertifikaları 5 yıl süreyle geçerlidir.

TMGD’ler sertifikalarının sürelerinin son yılında sertifikalarını yenilemek için Bakanlıkça düzenlenen tehlikeli madde güvenlik danışmanı sınavına girmek zorundadırlar.

TMGD sertifikalarını yenilemek için en fazla 3 sınava girme hakkı verilir. Yenileme sınavlarında başarısız olanların veya sertifika süresi dolanların yeniden eğitim almaları gerekir.

Sınav ücreti, 50 TL. dir. Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası’na yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek TMGD Sertifika için 571 TL.(2015 yılı için) ücreti de Halkbankasına yatıracaklardır. Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.

Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.

Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.

Bu Tebliğ kapsamında atık taşıma faaliyetinde bulunan firmaların en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi/çevre danışmanlık firmasından hizmet alması zorunludur. Bu çevre görevlisinin Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olması gerekir.